Danish Christmas Traditions – Choinka

W Danii choinka means everything i musi być traktowana w bardzo specjalny sposób. Duńczycy zazwyczaj ubierają choinkę już na początku grudnia – my też już mamy swoje drzewko w domu.

choinka

Bardzo popularne są farmy – jest ich mnóstwo w okolicach dużych i małych miast. Można na nich wybrać choinkę, która skradnie Twoje serce. Na samym wejściu otrzymujesz piłę i podkładkę pod kolana – narzędzia niezbędne do samodzielnego wycięcia drzewka. Jest ono później mierzone przez sprzedawcę, przybijają mu nóżki i pakują w celu bezpiecznego przewiezienia choinki do domu.

choinka

 

Muszę przyznać, że jest to nieodłączny element grudniowego hygge – zaczęliśmy tą tradycję dopiero w zeszłym roku, jednak nie mamy zamiaru z niej rezygnować!

Ozdoby choinkowe

Od XIX wieku na choince dominują kolor biały i czerwony – narodowe barwy Danii. Ma to związek z toczącą się wojną i Duńczycy chcieli w ten sposób pokazać swoje przywiązanie do kraju i narodowości. Jak zdążyliście zauważyć tradycje są dla nich bardzo ważne, dlatego też na choince znajdują się określone ozdoby, które występują w każdym domu.

choinka

 1. Nisse – o historii tego skrzata przynoszącego szczęście możecie przeczytać w Danish Christmas Traditions – Nisse
 2. Flaga Duńska – mieszkańcy tego kraju są bardzo przywiązani do swojej flagi – prawie tak samo jak Amerykanie. Kiedy tylko coś świętują to flaga jest elementem przewodnim tego świętowania, nie ważne czy są to uroczystości narodowe, czy urodziny – flaga musi być!
 3. Żołnierz – Duńczycy są bardzo dumni ze swojej armii, dlatego też żołnierz na choince zajmuje miejsce honorowe tuż obok flagi.
 4. Bębenek – według mojego M. musi na choince się znaleźć, jednak ani on ani wujek Google nie potrafił mi powiedzieć dlaczego.

Sami widzicie, że ubieranie choinki w Danii nie należy do łatwych. Trzeba pamiętać o wielu tradycjach. Nie można też zapomnieć o odpowiednim usytuowaniu drzewka! Musi ono stać w takim miejscu, aby cała rodzina w Wigilię mogła dookoła choinki zatańczyć. Jest to kolejna piękna tradycja, kiedy  to w dorośli i dzieci trzymając się za ręce tańczą dookoła świątecznego drzewka i śpiewają kolędy.

choinka

Opowiedzcie mi o swoich tradycjach związanych z choinką! Jestem bardzo ciekawa jak to wygląda u Was w domu. 

You may also like

 • Smak Projektu

  Fajnie zobaczyć jak to wygląda w innym kraju 🙂 U nas w domu tradycją było, że choinkę stroiliśmy zawsze w Wigilię, teraz jak już mieszkamy z mężem to stroimy wcześniej, w tygodniu świątecznym, ale to tylko dlatego, że organizacyjnie jest łatwiej 🙂

 • Dlaczego choinka means everything a nie znaczy wszystko?

 • Przepiękna Choinka 🙂

 • Super sa tę farmy:) uwielbiam swisteczny klimat:)

 • Dobrze wiedzieć jak się przygotować na świata w Danii 🙂

 • U nas od kilku lat choinkę zdobią ozdoby zrobione przez dzieci 🙂

 • Artur Baranowski

  Kto by pomyślał, że tradycje świąteczne mogą być tak silnie związane z historią kraju…

 • Kamila Posobkiewicz

  Ja w przedszkolu tańczyłam wokół choinki…co kraj to obyczaj… przybliżyłaś mi nieznaną tradycję. Dzięki.