Danish Christmas Tradition – Nisse

Duńczycy są bardzo przywiązani do różnego rodzaju tradycji, szczególnie tych związanych z Bożym Narodzeniem. Właśnie dlatego powstał pomysł na nowy cykl na blogu – Danish Christmas Tradition.

Duńczycy wierzą w mityczne skrzaty – Nisse. Według nich zamieszkują one na strychach domów i przynoszą szczęście ich mieszkańcom! Nie masz strychu? Jeśli masz dzieci w domu to na pewno masz Nisse. Okres świąteczny (który w Danii trwa już od początku grudnia) jest dla nich czasem zabawy, a każda rodzina rozpieszcza je. Skandynawowie dekorują swoje mieszkania tworząc całe miasteczka dla Julenisse. Są one dominującym elementem dekoracji Bożonarodzeniowych.

Nisse

Zanim w Danii pojawił się Święty Mikołaj mieszkańcy tego kraju wierzyli w Nissefar (Gnome Father) lub Julenisse (Christmas Gnome). Wiedzieli, że zostawiając im miskę ryżowego puddingu w Wigilię zapewnią sobie szczęście przez cały rok. Najważniejsze, żeby Nisse było szczęśliwe, bo to powstrzyma je od psocenia w domu.

Teraz kiedy Święty Mikołaj jest odpowiedzialny za budowanie i dostarczanie prezentów Nisse są jego pomocnikami. Zazwyczaj są one bardzo pomocne i uwielbiają dzieci! Dlatego też to właśnie Julenisse zostawiają im każdej nocy czekoladki w skarpetach – właśnie w taki sposób najmłodsi otrzymują Kalendarz Adwentowy .

You may also like

 • www.swiattomskiego.blogspot.co

  Bardzo ciekawy cykl. Z chęcią będę śledzić.

 • ta miska ryżu bardzo ciekwe i nigdy nie słyszałam o tym:)
  codziennie sie człowiek uczy!

 • Mirella

  Nie słyszałam o takich tradycjach, bardzo ciekawe! 😀 😀

 • To ja też chcę, by u mnie zamieszkały! Już w nie wierzę

  • W tym roku każdemu z mojej rodziny w Polsce podaruję takiego Skrzata – mam nadzieję, że przyniosą im szczęście 🙂 Są tak urocze, że nie dziwię się że w nie wierzysz! Mam nadzieję, że masz takiego Nisse, który chroni Twoją rodzinkę

 • Ale fajny wpis, lubię czytać o takich tradycjach z innych krajów. Oficjalnie zapraszam skrzata do domu!

 • Świetny, bardzo klimayczny wpis 🙂 Lubię czytać takie świątecznie historie czy tradycje 🙂