Danish Christmas Tradition – Kalendarz Adwentowy

Duńczycy tak kochają Boże Narodzenie, że świętują je w najróżniejszy sposób: imprezy świąteczne – Julefrokost, kalendarze adwentowe, świece adwentowe, ozdoby świąteczne, jedzenie, Nisse itd. Mają wiele pięknych tradycji, o których chciałabym Wam opowiedzieć.

Kalendarz Adwentowy

1 grudnia obdarowujemy najbliższych kalendarzami adwentowymi. Niektórzy idą na łatwiznę, a niektórzy wykonują spersonalizowane kalendarze. Składają się z 24 elementów, zazwyczaj czekoladek, po jednym na każdy dzień do Wigilii. Jest to tzw. Julekalender. W niektórych rodzinach popularniejszy jest Adwent Kalender, który zawiera tylko 4 prezenty. Odliczają w ten sposób 4 niedziele adwentu.

Kalendarz Adwentowy

Cały grudzień jest zdominowany tradycjami Bożonarodzeniowymi. Od 1962 roku tradycja Kalendarza Adwentowego została zaadoptowana przez telewizję. Dwie największe stacje telewizyjne wyświetlają 2 seriale – jeden dla dzieci, drugi dla dorosłych, które składają się z 24 odcinków. Są one telewizyjną wersją Julekalender.

Calendar Candle

Odliczanie do Bożego Narodzenia jest dla Skandynawów bardzo ważne. Oprócz ofiarowywania najbliższym Kalendarzy Adwentowych, a każdego ranka zapalają świecę. W tym wypadku tradycje też się różnią. Jedni mają świece z 24 numerami, inni tylko z 4, a jeszcze inni mają obie.

Mimo, że Duńczycy nie są religijni, są jednak bardzo przywiązani do swoich tradycji. Muszę przyznać, że jest to jeden z powodów dla których są oni jednym z najszczęśliwszych krajów świata.

 

You may also like

 • August Ciechociński

  Dawno już nie miałem takiego kalendarza :]

 • Reni Blog

  W Norwegii tez panuje moda na takie własnoręcznie zrobione kalendarzy. W ten sposób czas oczekiwania na święta jest przyjemniejszy.

 • Ja w tym roku biorę udział w akcji z kalendarzem, w której codziennie mam zadanie do wykonania. Oprócz tego będę robić grudniownik. I dzisiaj zaczął się grudzień, a ja już czuję, że będzie to wyjątkowy i magiczny czas. Mam nadzieję, że dzięki temu czas nie ucieknie mi przez palce, a ja dobrze przygotuję się do świąt, które są dla mnie bardzo ważne przede wszystkim duchowo 🙂

 • Samanta

  Piękny ten Twój kalendarz 🙂

 • Edyta Rybczyńska

  Jej. Co roku u nas zawisa ręcznie robiony kalendarz, w tym temat został zaniedbany …ale może jeszcze nic straconego ??? 😉

 • Ależ mi się spodobał Twój post! Świetny ten pomysł z serialem 24 odcinkowym 🙂

  • Dziękuję 🙂 Muszę przyznać, że dzieci na całym świecie byłyby zachwycone takim świątecznym serialem 🙂

 • mysle, ze kalendarz jest popularny w wiekszosci krajow Europejskich i pewnie nie tylko.

  • Pewnie masz rację, dlatego też napisałam, że takową tradycję z ręcznie robionym kalendarzem poznałam tutaj. Jak mieszkałam jeszcze w Polsce to raczej kupowałam gotowca 🙂 W Danii jednak wszystko jest związane z tradycją adwentową i możesz wybrać czy kalendarz ma mieć 24 czy tylko 4 podarki 🙂

 • FajneWnetrze

  Piękne te ich tradycje:) Przypadła mi do gustu ta z zapalaniem codziennie świecy:)